Apple iPhone Air
- LACE51868
- Approved
- Featured
- Low Price
- Sold
Apple iPhone Air
iPhone Air (Space Black, Unlocked, 256 GB, 98% Battery Health)
This phone is immaculate. It has no signs of wear and tear. A screen protector and camera protector are installed on the device. Comes with 2 cases worth $50 and an additional screen protector. 98% battery health. We will ship the device within 2 business days of purchase.
Need your item sooner than later? Leave a comment after purchase.
Next day delivery: $99
2 day shipping: $49
We will send an invoice to your PayPal account for cost of the faster shipping. Please pay by the following business day.
IMPORTANT
We only ship to the address you provide at checkout.
If you cancel your order, a 5% cancellation fee applies.
If you return an item for a refund, a 10% restocking fee applies provided you return the product within 30 days.
For more details, see Swappa’s Cancellation and Refund policies.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Battery Health
- 98% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Garland, TX
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Feb. 26, 2026
- Date Updated: March 6, 2026
- Date Expires: March 8, 2026
- Date Closed: March 6, 2026
Want to sell your Apple iPhone Air?
Sell Similar on Swappa
iPhone Air Specs
| Longevity | 27 hours |
| USB | USB-C |
| Up to 27 hours video playback; built-in rechargeable lithium-ion battery | |
| Fast-charge: up to 50% in 30 min with 20W+ adapter (USB-C) or 30W+ with MagSafe Charger | |
| MagSafe up to 20W; Qi2 up to 20W | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 2736x1260 |
| Screen Size | 166 mm 6.6 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| 6.5-inch Super Retina XDR OLED; ProMotion up to 120Hz; Always-On; 2736x1260 at 460 ppi | |
| Size | 156.2 x 74.7 x 5.64 mm |
| Width | 75 mm 2.9 inches |
| Height | 156 mm 6.2 inches |
| Depth | 6 mm 0.2 inches |
| Weight | 165 g 5.8 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...