Apple iPad Mini 6th Gen
- LACD56096
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPad Mini 6th Gen
Apple iPad Mini 6th Gen Mint Condition + 2 Cases, No Box/no accessories, Lowest Price!
iPad is in mint condition with no almost no visible wear/tear on the screen or body.
Battery health is almost 94% (93.9% to be exact) according to Coconut Battery software tool. Charges with USB type-c cable, which is commonly available.
Has been used with a glass screen protector sice day one and comes with the same screen protector on the screen.
Comes with two cases:
1. Esr SaharaCase Folio case (Value $39.99), perfect for everyday normal use.
2. Otterbox Defender Series (Value $89.99), perfect for everyday heavy use and/or kids/toddlers, as it gives maximum protection against drops.
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Chattanooga, TN
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Feb. 25, 2026
- Date Updated: March 6, 2026
- Date Expires: April 3, 2026
- Date Closed: March 6, 2026
Want to sell your Apple iPad Mini 6th Gen?
Sell Similar on Swappa
iPad Mini 6th Gen Specs
| Capacity | 5034 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 1488x2266 |
| Screen Size | 210 mm 8.3 inches |
| Pixels Per Inch | 327 ppi |
| Width | 135 mm 5.3 inches |
| Height | 195 mm 7.7 inches |
| Depth | 6 mm 0.3 inches |
| Weight | 293 g 10.3 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...