Apple iPad 9th Gen
$199
- LACA27890
- Approved
- Featured
- Sold
Apple iPad 9th Gen
Mint
--%
Battery Health
64GB
Gray
Wi-Fi
A2602
MINT w/92% battery health, Zugu case, NEW cord, NEW charger!
Mint condition! It's on iOS 18.7.1 and for use with wifi. Battery has 137 cycles and is at 92%. This will last you for years to come!
Includes $79 Zugu case, NEW cord, NEW charger!
I ship FAST and SAFE and FREE! Buy with confidence, check my feedback!
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Ships from
Erie, PA
5.0 of 5.0 stars,
1254 ratings
Trusted
Seller designated trusted by Swappa staff
Free Shipping
- Seller ships from Erie, PA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Feb. 22, 2026
- Date Updated: Feb. 23, 2026
- Date Expires: March 4, 2026
- Date Closed: Feb. 23, 2026
Want to sell your Apple iPad 9th Gen?
Sell Similar on Swappa
iPad 9th Gen Specs
Battery and Charging
| Capacity | 8686 mAh |
| Longevity | 9 hours |
| USB | Lightning |
Screen and Display
| Resolution | 1620x2160 |
| Screen Size | 259 mm 10.2 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
Size and Weight
| Width | 174 mm 6.9 inches |
| Height | 251 mm 9.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 487 g 17.2 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...