Apple iPhone 14
$217
- LACA12520
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPhone 14
Fair
79%
Battery Health
128GB
Red
AT&T
A2649
Red iPhone 14 value price!
iPhone 14 was used for a couple years. Minor wear and tear. Battery at 79% health. Ready to ship. Professional shipping.
Battery Health
- 79% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Fair condition
- Noticeable wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Minor scuffs on top left side of iPhone. See photos. Very surface level scuffs on screen. Hard to photograph, but minor.
Ships from
Edwardsville, IL
5.0 of 5.0 stars,
4 ratings
Free Shipping
- Seller ships from Edwardsville, IL
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Feb. 22, 2026
- Date Updated: March 2, 2026
- Date Expires: March 4, 2026
- Date Closed: March 2, 2026
Want to sell your Apple iPhone 14?
Sell Similar on Swappa
iPhone 14 Specs
Battery and Charging
| Capacity | 3279 mAh |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
Screen and Display
| Resolution | 1170x2532 |
| Screen Size | 154 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 457 ppi |
Size and Weight
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 147 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 172 g 6.1 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...