Google Pixel 6a
- LABX50827
- Approved
- Low Price
- Sold
Google Pixel 6a
Barely used Google Pixel 6a with Google Case.
Body Dimensions 152.2 x 71.8 x 8.9 mm (5.99 x 2.83 x 0.35 in)
Weight 178 g (6.28 oz)
Build Glass front (Gorilla Glass 3), aluminum frame, plastic back
IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min)
Display Type OLED, HDR
Size 6.1 inches, 90.7 cm2 (~83.0% screen-to-body ratio)
Resolution 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~429 ppi density)
Protection Corning Gorilla Glass 3
Platform OS Android 12, upgradable to Android 16, up to 5 major Android upgrades
Chipset Google Tensor (5 nm)
CPU Octa-core (2x2.80 GHz Cortex-X1 & 2x2.25 GHz Cortex-A76 & 4x1.80 GHz Cortex-A55)
GPU Mali-G78 MP20
Memory Card slot No
Internal 128GB 6GB RAM
UFS 3.1
Main Camera Dual 12.2 MP, f/1.7, 27mm, (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.2, 17mm, 114˚ (ultrawide), 1.25µm
Features Dual-LED flash, Pixel Shift, Auto-HDR, panorama
Video 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps; gyro-EIS, OIS
Selfie camera Single 8 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1.12µm
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
- Compatible with Mint, our promotional partner
-
Compatible carriers:
- • AT&T
- • T-Mobile
- • Unlocked
- • Verizon
- • Mint Mobile
- • TextNow
- • US Cellular
- • Consumer Cellular
- • Cricket
- • Google Fi
- • Metro by T-Mobile
- • Net10
- • Reach Mobile
- • Red Pocket
- • Simple Mobile
- • Spectrum
- • Straight Talk
- • Ting
- • Total by Verizon
- • TracFone
- • Ultra Mobile
- • US Mobile
- • Visible
- • Xfinity
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Lithia, FL
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Feb. 19, 2026
- Date Updated: Feb. 20, 2026
- Date Expires: March 1, 2026
- Date Closed: Feb. 20, 2026
Want to sell your Google Pixel 6a?
Sell Similar on Swappa
Pixel 6a Specs
| Capacity | 4410 mAh |
| USB | USB-C |
| 4410 mAh | |
| Fast charging up to 18W | |
| No wireless charging | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 2400x1080 |
| Screen Size | 156 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 429 ppi |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| 6.1-inch OLED, 60 Hz, Gorilla Glass 3 | |
| Size | 152.2 x 71.8 x 8.9 mm |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 152 mm 6.0 inches |
| Depth | 9 mm 0.4 inches |
| Weight | 178 g 6.3 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...