Apple iPad Pro 12.9" 4th Gen 2020
- LABU86137
- Approved
- Sold
Apple iPad Pro 12.9" 4th Gen 2020
2020 4th Generation IPad Pro Wifi+Cellular + Magic Keyboard + Apple Pencil 2 + Zugu Case + Extras
Unlocked Apple iPad Pro 12.9 2020 4th Generation - Excellent condition. Was in case from purchase. Matte screen protector with texture for better writing with Apple Pencil. Includes Apple Magic Keyboard with a skin on it to protect it from purchase. A tan ZuguCase that was used when not in Magic Keyboard again to protect. Apple Pencil 2nd Generation. Also includes Apple Smart Keyboard Folio. Unit and pencil work fine. Includes Apple charger and apple usb-c cable. It includes a lot of perks as I upgraded to new iPad Pro and nothing fits. So it's a great deal.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Queens Village, NY
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Feb. 15, 2026
- Date Updated: Feb. 16, 2026
- Date Expires: Feb. 25, 2026
- Date Closed: Feb. 16, 2026
Want to sell your Apple iPad Pro 12.9" 4th Gen 2020?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 12.9" 4th Gen 2020 Specs
| Capacity | 9660 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 2048x2732 |
| Screen Size | 328 mm 12.9 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 215 mm 8.5 inches |
| Height | 281 mm 11.1 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 641 g 22.6 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...