Apple iPhone 12
- LABS76551
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPhone 12
iPhone 12 128GB Verizon Unlocked Good Condition
Apple iPhone 12 – 128GB – Verizon (Unlocked)
Factory reset and ready for activation. Original box included.
iPhone is in good working condition with very minor cosmetic wear on the outer casing. Screen is clean with only light hairline scratches visible when the display is off. No cracks or major damage.
Battery health is at 78% (C+ condition) so it may need replacement down the line, reflected in the price.
• Fully functional
• Not iCloud locked
• Ready for new owner setup
• Original box included
Priced to sell quickly.
Battery Health
- 78% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Minor dings on outside casing
Free Shipping
- Seller ships from Santa Maria, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Feb. 14, 2026
- Date Updated: Feb. 14, 2026
- Date Expires: Feb. 24, 2026
- Date Closed: Feb. 14, 2026
Want to sell your Apple iPhone 12?
Sell Similar on Swappa
iPhone 12 Specs
| Capacity | 2815 mAh |
| Longevity | 13 hours |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 1170x2532 |
| Screen Size | 154 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 457 ppi |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Super Retina XDR display | |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 147 mm 5.8 inches |
| Depth | 7 mm 0.3 inches |
| Weight | 162 g 5.7 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...