Apple iPhone 16
- LABQ21533
- Approved
- Featured
- Low Price
- Sold
Apple iPhone 16
UNLOCKED for any carrier - Pristine Condition - Only 1 Battery cycle
Like new device with only one battery cycle. There are no marks or scratches anywhere on the device. The phone is unlocked to use with any carrier. The sale includes the iPhone 16 Unlocked plus the Original box with unused accessories.
I should ship the same day with a cleared payment. Packaging will include bubble wrap for additional protection during shipping.
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Simpsonville, SC
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Feb. 12, 2026
- Date Updated: Feb. 17, 2026
- Date Expires: Feb. 22, 2026
- Date Closed: Feb. 17, 2026
Want to sell your Apple iPhone 16?
Sell Similar on Swappa
iPhone 16 Specs
| Capacity | 3561 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1179x2556 |
| Screen Size | 156 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 461 ppi |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 148 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 170 g 6.0 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...