Apple iPhone 16e
- LABP83650
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPhone 16e
Unlocked iPhone 16e in sealed original Apple packaging
Purchased new in an Apple Store in Italy, this phone is still in its sealed original packaging. It’s fully functional in the U.S. It includes both an eSIM and a slot for a physical SIM card, not available on U.S.-purchased iPhones. Physical SIM cards offer easy, direct device swapping & compatibility with older devices. This phone cost 729 euros in Italy. A U.S.-purchased 16e costs $600+tax, w/o a slot for a physical SIM card.
Unlocked Non-US
- Carrier compatible with Unlocked Non-US
-
Compatible carriers:
- • Unlocked Non-US
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
New condition
- Unopened retail packaging (factory sealed)
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Walnut Creek, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Feb. 11, 2026
- Date Updated: March 1, 2026
- Date Expires: March 11, 2026
- Date Closed: March 1, 2026
Want to sell your Apple iPhone 16e?
Sell Similar on Swappa
iPhone 16e Specs
| Longevity | 26 hours |
| USB | USB-C |
| Built-in rechargeable lithium-ion battery; up to 26 hours video playback; Qi wireless charging | |
| Fast-charge capable: up to 50% in 30 minutes with 20W adapter or higher (sold separately) | |
| Wireless charging (Qi) | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 2532x1170 |
| Screen Size | 155 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| 6.1-inch Super Retina XDR (OLED), 2532x1170 at 460 ppi | |
| Size | 146.7 x 71.5 x 7.8 mm |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 147 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 167 g 5.9 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...