Apple iPad Pro 12.9" 4th Gen 2020
- LABO02778
- Approved
- Featured
- Low Price
- Sold
Apple iPad Pro 12.9" 4th Gen 2020
iPad Pro 12.9 4th Generation 25 Battery Cycles 100% Battery Health with Brydge Keyboard
For sale is a practically like new iPad Pro. This is the 12.9 4th generation. 100% battery health. It has 256gb storage. It has a perfectly installed screen protector. Running the latest 26.2 iPad OS. Brydge Max+ keyboard is included. It is the white model with silver metal keyboard deck. The iPad is Space Gray so it has a bit of a 2 tone look when in the Brydge keyboard. Any questions please ask.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
1 tiny scratch on back below Apple logo. Pictured.
Free Shipping
- Seller ships from Des Moines, IA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Feb. 10, 2026
- Date Updated: Feb. 18, 2026
- Date Expires: Feb. 20, 2026
- Date Closed: Feb. 18, 2026
Want to sell your Apple iPad Pro 12.9" 4th Gen 2020?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 12.9" 4th Gen 2020 Specs
| Capacity | 9660 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 2048x2732 |
| Screen Size | 328 mm 12.9 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 215 mm 8.5 inches |
| Height | 281 mm 11.1 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 641 g 22.6 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...