Apple iPad Pro 12.9" 5th Gen 2021
- LABL07003
- Approved
- Canceled
Apple iPad Pro 12.9" 5th Gen 2021
Apple iPad Pro 12.9 (5th Gen) w/ Smart Folio
I am selling my Apple iPad Pro 12.9" (5th Gen) with the M1 chip. It is Space Gray and 128GB. It also comes with a genuine Apple Smart Folio case. The iPad is in mint condition (no scratches, dings, chips, etc.) and has had a glass screen protector on since day 1. Charger and cable can be included upon request. No box.
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Wesley Chapel, FL
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Feb. 7, 2026
- Date Updated: Feb. 12, 2026
- Date Expires: Feb. 17, 2026
- Date Closed: Feb. 12, 2026
Want to sell your Apple iPad Pro 12.9" 5th Gen 2021?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 12.9" 5th Gen 2021 Specs
| Capacity | 10702 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 2048x2732 |
| Screen Size | 328 mm 12.9 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 215 mm 8.5 inches |
| Height | 281 mm 11.1 inches |
| Depth | 6 mm 0.3 inches |
| Weight | 682 g 24.1 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...