Apple iPad Pro 11" 3rd Gen 2021
- LABJ66288
- Approved
- Canceled
Apple iPad Pro 11" 3rd Gen 2021
Apple iPad Pro 11" 3rd Gen 2021 + Keyboard
This iPad is in great functional condition and features the powerful M1 chip, making it faster than many laptops and perfect for heavy multitasking, video editing, or gaming.
Condition Details:
• Screen: Perfect
• Body: Good condition overall. Please note two small scratches on two of the corners (see photos for detail)
• Battery: Health is at 86% with a cycle count of 601 (see screenshot)
What’s Included:
• Apple iPad Magic Keyboard: In good condition with minor signs of wear. This transforms the iPad into a full productivity machine.
• Charging: Original Apple charging block included. I am also including a brand new Apple USB-C cable (original cable was lost).
• Original Packaging: Comes with the original boxes for both the iPad and the Magic Keyboard.
Thanks for your interest—let me know if you have any questions!
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Scratches on two corners, see photos.
Free Shipping
- Seller ships from Glendale, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Feb. 5, 2026
- Date Updated: Feb. 11, 2026
- Date Expires: Feb. 15, 2026
- Date Closed: Feb. 11, 2026
Want to sell your Apple iPad Pro 11" 3rd Gen 2021?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 11" 3rd Gen 2021 Specs
| Capacity | 7540 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 1668x2388 |
| Screen Size | 279 mm 11.0 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 179 mm 7.0 inches |
| Height | 248 mm 9.8 inches |
| Depth | 6 mm 0.2 inches |
| Weight | 466 g 16.4 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...