Apple iPad Pro 11" 2018
$284
- LABF36232
- Approved
- Featured
- Low Price
- Sold
Apple iPad Pro 11" 2018
Good
--%
Battery Health
512GB
Silver
Unlocked
A2013
Apple iPad Pro 1st Gen 11" 512GB Silver 🔓 Unlocked ⭐ Very Good Condition
Very good condition. Very gently used. Minimal to no signs of use, scratches or marks. Includes Apple Smart Folio Case (Gray) and USB C cable.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Very gently used. Minimal to no signs of use, scratches or marks.
Ships from
New Hill, NC
5.0 of 5.0 stars,
2 ratings
PayPal
Seller accepts payment via PayPal
Free Shipping
- Seller ships from New Hill, NC
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: Feb. 1, 2026
- Date Updated: March 25, 2026
- Date Expires: April 11, 2026
- Date Closed: March 25, 2026
Want to sell your Apple iPad Pro 11" 2018?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 11" 2018 Specs
Battery and Charging
| Capacity | 7812 mAh |
| USB | USB-C |
Screen and Display
| Resolution | 1668x2388 |
| Screen Size | 280 mm 11.0 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
Size and Weight
| Width | 179 mm 7.0 inches |
| Height | 248 mm 9.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 468 g 16.5 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...