Google Pixel 8 Pro
- LABF22020
- Approved
- Low Price
- Sold
Google Pixel 8 Pro
Good shape Pixel 8 Pro. I am the original owner and chose to upgrade to the Pixel 10 Pro
This comes with a Google Pixel 8 Pro phone in good shape with the glass screen protector still intact. Included is a Spigen Case MP671LA-1 in good shape and ready to continue to protect this device. The original box is included. Of note, the charging block is type-A Samsung and the cord is a generic type-A to C. I lost my original cord and had this in my house so have used it without any issues for the life of the phone. Let me know if you have questions!
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
- Compatible with Mint, our promotional partner
-
Compatible carriers:
- • AT&T
- • T-Mobile
- • Unlocked
- • Verizon
- • Mint Mobile
- • TextNow
- • US Cellular
- • Consumer Cellular
- • Cricket
- • Google Fi
- • Metro by T-Mobile
- • Net10
- • Reach Mobile
- • Red Pocket
- • Simple Mobile
- • Spectrum
- • Straight Talk
- • Ting
- • Total by Verizon
- • TracFone
- • US Mobile
- • Visible
- • Xfinity
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
I see some imperfections on the sides of the phone and some minor splotchiness on the back of the phone
Free Shipping
- Seller ships from Marquette, MI
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Feb. 1, 2026
- Date Updated: Feb. 3, 2026
- Date Expires: Feb. 11, 2026
- Date Closed: Feb. 3, 2026
Want to sell your Google Pixel 8 Pro?
Sell Similar on Swappa
Pixel 8 Pro Specs
| Capacity | 5050 mAh |
| USB | USB-C |
| Non-removable Li-Ion; typical 5050 mAh (minimum 4950 mAh) | |
| Fast charging (USB-PD 3.0 PPS; up to ~50% in ~30 min with 30W USB-C charger) | |
| Fast wireless charging (Qi-certified); Battery Share | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 1344x2992 |
| Screen Size | 170 mm 6.7 inches |
| Pixels Per Inch | 489 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| 6.7 in LTPO OLED (LTPO AMOLED), up to 120 Hz, HDR10+ | |
| Size | 162.6 x 76.5 x 8.8 mm |
| Width | 77 mm 3.0 inches |
| Height | 163 mm 6.4 inches |
| Depth | 9 mm 0.4 inches |
| Weight | 213 g 7.5 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...