Apple iPhone 17 Pro
- LABE38499
- Approved
- Sold
Apple iPhone 17 Pro
iPhone 17 Pro 256GB + AppleCare until 2027 Sept | Near-Mint Condition | 100% Battery Health
iPhone 17 Pro — 256GB — AppleCare (until 2027 Sept) — 100% Battery Health
Nearly Mint!
Selling my iPhone 17 Pro (256GB). It’s essentially new / like-new and works perfectly. Battery health is 100%. The only flaw is a tiny scratch on the upper-left corner (purely cosmetic, not noticeable during normal use).
Details:
• Model: iPhone 17 Pro
• Storage: 256GB
• Coverage: AppleCare (until 2027 Sept)
• Battery health: 100%
• Condition: Like new, one small cosmetic scratch on upper-left corner
• Fully functional: Face ID, cameras, speakers, buttons, ports, and wireless charging all work as they should.
What’s included:
• iPhone 17 Pro (256GB)
• AppleCare coverage (2 years)
• (Add: original box/cable)
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Upper corners have a tiny little scratch.
Free Shipping
- Seller ships from Jersey City, NJ
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Jan. 31, 2026
- Date Updated: Feb. 1, 2026
- Date Expires: Feb. 10, 2026
- Date Closed: Feb. 1, 2026
Want to sell your Apple iPhone 17 Pro?
Sell Similar on Swappa
iPhone 17 Pro Specs
| Longevity | 33 hours |
| USB | USB-C |
| Built-in rechargeable lithium-ion battery; video playback up to 33 hours | |
| Fast-charge: up to 50% in 20 minutes with 40W adapter or higher (USB-C cable) | |
| MagSafe wireless charging up to 25W; Qi2 wireless charging up to 25W | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 2622x1206 |
| Screen Size | 159 mm 6.3 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| 6.3-inch Super Retina XDR OLED; 2622x1206; 460 ppi; ProMotion up to 120Hz | |
| Size | 150.0 x 71.9 x 8.75 mm |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 150 mm 5.9 inches |
| Depth | 9 mm 0.3 inches |
| Weight | 206 g 7.3 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...