Apple iPhone 17 Pro Max
$1097
- LABE06500
- Approved
- Low Price
- Expired
Apple iPhone 17 Pro Max
Fair
100%
Battery Health
512GB
Deep Blue
T-Mobile
A3257
T-Mobile
- Carrier compatible with T-Mobile
-
Compatible carriers:
- • T-Mobile
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Fair condition
- Noticeable wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Few scuffs on the edges and near camera bump, but the phone is in pristine working condition other wise. Screen is in excellent condition as it has had a ZAGG tempered glass screen protector from day one. Battery health is 100%! OG box, OG cord (brand new) included.
Ships from
Philadelphia, PA
5.0 of 5.0 stars,
1 rating
Free Shipping
- Seller ships from Philadelphia, PA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Jan. 30, 2026
- Date Updated: Feb. 10, 2026
- Date Expires: Feb. 9, 2026
- Date Closed: Feb. 10, 2026
Want to sell your Apple iPhone 17 Pro Max?
Sell Similar on Swappa
iPhone 17 Pro Max Specs
Battery and Charging
| Longevity | 39 hours |
| USB | USB-C |
| Built-in rechargeable lithium-ion battery; video playback up to 39 hours; streamed video playback up to 35 hours | |
| Fast-charge capable: up to 50% in 20 minutes with 40W adapter or higher (USB-C) | |
| MagSafe wireless charging up to 25W; Qi2 wireless charging up to 25W | |
Screen and Display
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 2868x1320 |
| Screen Size | 175 mm 6.9 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Super Retina XDR display; 6.9-inch (diagonal) all-screen OLED; ProMotion up to 120Hz | |
Size and Weight
| Size | 163.4 x 78.0 x 8.75 mm |
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 163 mm 6.4 inches |
| Depth | 9 mm 0.3 inches |
| Weight | 233 g 8.2 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...