Apple iPad Pro 11" 2nd Gen 2020
- LABE00702
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPad Pro 11" 2nd Gen 2020
excellent condition iPad pro 11"
Gently used iPad Pro. I've always kept it in a case and with a screen protector since I got it. Comes with a screen protector pre-installed. Updated to latest OS 26.2.1. Healthy battery and clean charging port. This iPad Pro has tons of great features, especially for artists.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Minor smudges on back side, but no scratches or chips anywhere.
Free Shipping
- Seller ships from Tallahassee, FL
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Jan. 31, 2026
- Date Updated: March 8, 2026
- Date Expires: March 11, 2026
- Date Closed: March 8, 2026
Want to sell your Apple iPad Pro 11" 2nd Gen 2020?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 11" 2nd Gen 2020 Specs
| Capacity | 7540 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 1668x2388 |
| Screen Size | 279 mm 11.0 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 179 mm 7.0 inches |
| Height | 248 mm 9.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 471 g 16.6 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...