Apple iPhone 11 Pro
$130
- LABB50482
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPhone 11 Pro
Good
79%
Battery Health
512GB
Green
Verizon
A2160
Seller Listing Description
Great shape iPhone 11pro, shows Apple battery health message.
Battery Health
- 79% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Tiny scratches on side
Ships from
Cupertino, CA
Free Shipping
- Seller ships from Cupertino, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Jan. 27, 2026
- Date Updated: March 14, 2026
- Date Expires: April 5, 2026
- Date Closed: March 14, 2026
Want to sell your Apple iPhone 11 Pro?
Sell Similar on Swappa
iPhone 11 Pro Specs
Battery and Charging
| Capacity | 3046 mAh |
| USB | Lightning |
| Qi | |
Screen and Display
| Resolution | 1125x2436 |
| Screen Size | 147 mm 5.8 inches |
| Pixels Per Inch | 463 ppi |
Size and Weight
| Width | 71 mm 2.8 inches |
| Height | 144 mm 5.7 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 188 g 6.6 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...