Apple iPad Mini 6th Gen
$273
- LABB16934
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPad Mini 6th Gen
Fair
--%
Battery Health
256GB
Gray
Wi-Fi
A2567
256GB iPad Mini with original box and charger, screen protector from day 1, Space Gray
256GB iPad Mini 6th Gen Space Gray WiFI only
Original box
Original, unused charger
Original, unused charging cable
Matte Screen Protector from Day 1 still applied
i purchased this new in March 2023.
Fair condition
- Noticeable wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Some dents in the corners (see pictures). Screen in perfect condition, screen protector applied on day one.
Ships from
San Francisco, CA
Free Shipping
- Seller ships from San Francisco, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Jan. 27, 2026
- Date Updated: Feb. 6, 2026
- Date Expires: March 6, 2026
- Date Closed: Feb. 6, 2026
Want to sell your Apple iPad Mini 6th Gen?
Sell Similar on Swappa
iPad Mini 6th Gen Specs
Battery and Charging
| Capacity | 5034 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
Screen and Display
| Resolution | 1488x2266 |
| Screen Size | 210 mm 8.3 inches |
| Pixels Per Inch | 327 ppi |
Size and Weight
| Width | 135 mm 5.3 inches |
| Height | 195 mm 7.7 inches |
| Depth | 6 mm 0.3 inches |
| Weight | 293 g 10.3 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...