Apple iPhone 14 Plus
- LAAY97711
- Approved
- Featured
- Low Price
- Sold
Apple iPhone 14 Plus
Mint Unlocked iPhone 14 Plus (128GB) – Midnight – No SIM Restrictions
Factory unlocked iPhone 14 Plus (128GB) in Midnight, fully paid off and ready for use on any carrier. The phone is in excellent condition with zero cracks or scratches—screen, back, and sides are all pristine.
Battery health is strong and holds charge very well.
The device has a clean IMEI and shows No SIM restrictions. Phone has been fully erased, removed from iCloud, and reset to factory settings- ready for shipping.
Includes the iPhone and camera protectors only. Ships quickly and securely.
T-Mobile
- Carrier compatible with T-Mobile
-
Compatible carriers:
- • T-Mobile
Battery Health
- 91% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from San Antonio, TX
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Jan. 25, 2026
- Date Updated: Jan. 28, 2026
- Date Expires: Feb. 4, 2026
- Date Closed: Jan. 28, 2026
Want to sell your Apple iPhone 14 Plus?
Sell Similar on Swappa
iPhone 14 Plus Specs
| Capacity | 4325 mAh |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1284x2778 |
| Screen Size | 170 mm 6.7 inches |
| Pixels Per Inch | 457 ppi |
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 161 mm 6.3 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 203 g 7.2 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...