Apple iPhone 13
- LAAX81512
- Approved
- Featured
- Low Price
- Sold
Apple iPhone 13
Iphone 13 Unlocked
FULLY FUNCTIONAL Iphone 13 unlocked 128gb. Normal wear on phone specifically scratches and chips on the sides. back glass is in perfect condition. Medium scratches on screen the lighting in the picture make the scratches more pronounced so the consumer is aware of what they are getting.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
- Compatible with Mint, our promotional partner
-
Compatible carriers:
- • AT&T
- • T-Mobile
- • Unlocked
- • Verizon
- • Mint Mobile
- • TextNow
- • US Cellular
- • Consumer Cellular
- • Cricket
- • Google Fi
- • Metro by T-Mobile
- • Net10
- • Reach Mobile
- • Red Pocket
- • Simple Mobile
- • Spectrum
- • Straight Talk
- • Ting
- • Total by Verizon
- • TracFone
- • US Mobile
- • Visible
- • Xfinity
Battery Health
- 78% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Fair condition
- Noticeable wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Scratches on screen that can not be felt by touch but are visible. Scratches on screen are not visble when screen is powered on.
Free Shipping
- Seller ships from Venetia, PA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Jan. 24, 2026
- Date Updated: Jan. 25, 2026
- Date Expires: Feb. 3, 2026
- Date Closed: Jan. 25, 2026
Want to sell your Apple iPhone 13?
Sell Similar on Swappa
iPhone 13 Specs
| Capacity | 3227 mAh |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1170x2532 |
| Screen Size | 154 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 457 ppi |
| 6.1" Super Retina XDR display | 460 ppi | |
| Size | 2.81in x 5.78in x 0.30in |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 147 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 174 g 6.1 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...