Apple iPhone 13 Pro Max
$370
- LAAW65718
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPhone 13 Pro Max
Mint
90%
Battery Health
128GB
Gold
AT&T
A2484
iPhone 13 Pro Max – Excellent Condition, Fully Unlocked
Selling my iPhone 13 Pro Max in excellent condition. Battery health is at 90. Comes in box with charging cord, screen protectors and sim accessory. The phone works perfectly with no issues. Screen and body are in great shape, no cracks, no repairs. Fully unlocked and ready to use with any carrier.
Battery Health
- 90% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Ships from
League City, TX
Free Shipping
- Seller ships from League City, TX
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Jan. 23, 2026
- Date Updated: Jan. 30, 2026
- Date Expires: Feb. 2, 2026
- Date Closed: Jan. 30, 2026
Want to sell your Apple iPhone 13 Pro Max?
Sell Similar on Swappa
iPhone 13 Pro Max Specs
Battery and Charging
| Capacity | 4352 mAh |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
Screen and Display
| Resolution | 1284x2778 |
| Screen Size | 170 mm 6.7 inches |
| Pixels Per Inch | 457 ppi |
Size and Weight
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 161 mm 6.3 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 240 g 8.5 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...