Apple iPhone 11
- LAAV22171
- Approved
- Featured
- Low Price
- Sold
Apple iPhone 11
iPhone 11 (Purple, Unlocked, 64 GB, 73% Battery Health)
This iPhone is a well used device, with significant scratches on the screen and 73% battery health. We will ship the device the following business day after purchase.
Need your item sooner than later? Leave a comment after purchase.
Next day delivery: $129
2 day shipping: $69
We will send an invoice to your PayPal account for cost of the faster shipping. Please pay by the following business day.
IMPORTANT
We only ship to the address you provide at checkout.
If you cancel your order, a 5% cancellation fee applies.
If you return an item for a refund and you pay for return shipping, a 10% restocking fee applies. If you do not pay for return shipping, a 15% fee applies to cover shipping and restocking.
For more details, see Swappa’s Cancellation and Refund policies.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
- Compatible with Mint, our promotional partner
-
Compatible carriers:
- • AT&T
- • T-Mobile
- • Unlocked
- • Verizon
- • Mint Mobile
- • TextNow
- • US Cellular
- • Consumer Cellular
- • Cricket
- • Google Fi
- • Metro by T-Mobile
- • Net10
- • Reach Mobile
- • Red Pocket
- • Simple Mobile
- • Spectrum
- • Straight Talk
- • Ting
- • Total by Verizon
- • TracFone
- • US Mobile
- • Visible
- • Xfinity
Battery Health
- 73% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Fair condition
- Noticeable wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Major scratches on the display that are noticeable when the screen is turned off
Free Shipping
- Seller ships from Garland, TX
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Jan. 22, 2026
- Date Updated: Jan. 28, 2026
- Date Expires: Feb. 1, 2026
- Date Closed: Jan. 28, 2026
Want to sell your Apple iPhone 11?
Sell Similar on Swappa
iPhone 11 Specs
| Capacity | 3110 mAh |
| Longevity | 18 hours |
| USB | Lightning |
| Up to 50% charge in 30 minutes | |
| Qi | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 828x1792 |
| Screen Size | 155 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 324 ppi |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Liquid Retina HD display | 326 ppi | |
| Size | 2.98in x 5.94in x 0.33in |
| Width | 76 mm 3.0 inches |
| Height | 151 mm 5.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 194 g 6.8 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...