Apple iPhone 14
$219
- LAAV04637
- Approved
- Featured
- Low Price
- Sold
Apple iPhone 14
Good
80%
Battery Health
128GB
Starlight
Verizon
A2649
iPhone 14. 128gb storage. UNLOCKED
For sale is an iPhone 14. Starlight color. 128gb storage. This one looks and works great. Strong 80% battery health. All original apple parts, nothing has been replaced. Phone has been factory reset and is UNLOCKED, just pop your sim in and go!
Battery Health
- 80% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Small mark near charging port
Ships from
Bristol, CT
5.0 of 5.0 stars,
185 ratings
Free Shipping
- Seller ships from Bristol, CT
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Jan. 22, 2026
- Date Updated: Jan. 26, 2026
- Date Expires: Feb. 1, 2026
- Date Closed: Jan. 26, 2026
Want to sell your Apple iPhone 14?
Sell Similar on Swappa
iPhone 14 Specs
Battery and Charging
| Capacity | 3279 mAh |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
Screen and Display
| Resolution | 1170x2532 |
| Screen Size | 154 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 457 ppi |
Size and Weight
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 147 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 172 g 6.1 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...