Apple iPhone 11
- LAAS57610
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPhone 11
Apple iPhone 11 128GB Purple Unlocked Clean IMEI
For sale is a factory unlocked Apple iPhone 11 (128GB, Purple) in good working condition.
The phone is fully functional with Face ID, cameras, speakers, microphones, Wi-Fi, Bluetooth, and cellular all working properly. Device has been fully reset and is ready for activation.
3uTools report included in photos showing clean serials, matching components, and no hardware issues.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
- Compatible with Textnow, our promotional partner
-
Compatible carriers:
- • AT&T
- • T-Mobile
- • Unlocked
- • Verizon
- • Mint Mobile
- • TextNow
- • US Cellular
- • Consumer Cellular
- • Cricket
- • Google Fi
- • Metro by T-Mobile
- • Net10
- • Reach Mobile
- • Red Pocket
- • Simple Mobile
- • Spectrum
- • Straight Talk
- • Ting
- • Total by Verizon
- • TracFone
- • US Mobile
- • Visible
- • Xfinity
Battery Health
- 78% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Screen is in good condition with no cracks. Light cosmetic wear from normal use.
Frame shows minor scuffs and wear along the edges. This is cosmetic only and does not affect function.
Back glass is clean with light cosmetic wear and no cracks.
Battery health is at 78%. Battery functions normally but is below Apple recommended replacement level. Buyer may choose to replace the battery for best long term performance. Device is priced accordingly.
Free Shipping
- Seller ships from Griggsville, IL
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Jan. 19, 2026
- Date Updated: Jan. 20, 2026
- Date Expires: Jan. 29, 2026
- Date Closed: Jan. 20, 2026
Want to sell your Apple iPhone 11?
Sell Similar on Swappa
iPhone 11 Specs
| Capacity | 3110 mAh |
| Longevity | 18 hours |
| USB | Lightning |
| Up to 50% charge in 30 minutes | |
| Qi | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 828x1792 |
| Screen Size | 155 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 324 ppi |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Liquid Retina HD display | 326 ppi | |
| Size | 2.98in x 5.94in x 0.33in |
| Width | 76 mm 3.0 inches |
| Height | 151 mm 5.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 194 g 6.8 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...