Apple iPad 7th Gen
$134
- LAAR14315
- Approved
- Canceled
Apple iPad 7th Gen
Good
--%
Battery Health
32GB
Gold
Wi-Fi
A2197
Apple iPad 7th Gen 32GB Gold Wi-fi w/Apple Keyboard Case
Apple iPad 7th Gen 32GB 10.2” Gold Wi-fi in Good condition (see photos) including Apple keyboard case and 3 additional cases. Still has screen protector on.
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Chip on lower right hand corner
Ships from
Vancouver, WA
5.0 of 5.0 stars,
11 ratings
Free Shipping
- Seller ships from Vancouver, WA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Jan. 18, 2026
- Date Updated: Jan. 21, 2026
- Date Expires: Jan. 28, 2026
- Date Closed: Jan. 21, 2026
Want to sell your Apple iPad 7th Gen?
Sell Similar on Swappa
iPad 7th Gen Specs
Battery and Charging
| Capacity | 8827 mAh |
| USB | Lightning |
Screen and Display
| Resolution | 1620x2160 |
| Screen Size | 259 mm 10.2 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
Size and Weight
| Width | 174 mm 6.9 inches |
| Height | 251 mm 9.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 493 g 17.4 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...