Apple iPad 9th Gen
- LAAQ97622
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPad 9th Gen
Includes a used case
100% FUNCTIONAL iPad 9. This device has been METICULOUSLY MAINTAINED in a case since day one. It is listed in FAIR condition strictly due to the screen artifacts described above.
* EXTERIOR: Excellent housing, sides, and buttons.
* SCREEN: Glass is clean and touch is 100% functional (see photos/description for white spots).
* BUTTONS: Clean and 100% functional.
* CAMERA, SPEAKERS, MIC: 100% functional.
* CASE INCLUDED: Tablet was protected since unboxing. The case is included in this sale.
The device is signed out of iCloud and ready for a new owner. It works perfectly and is an excellent value for anyone who prioritizes a nearly-flawless body and 100% functionality.
PLEASE REVIEW ALL PHOTOS for a closer look at the screen and physical condition.
Fair condition
- Noticeable wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Listed in FAIR CONDITION strictly due to some WHITE SPOTS (BACKLIGHT BLEEDING) on the display.
One minor HAIRLINE SCRATCH on the upper-right corner of the back casing.
Other than that, the tablet is 100% functional and the exterior is in EXCELLENT condition. The glass, sides, and buttons are FREE of scratches, dents, or noticeable wear.
Free Shipping
- Seller ships from Farmington, MI
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Jan. 17, 2026
- Date Updated: Jan. 30, 2026
- Date Expires: Feb. 24, 2026
- Date Closed: Jan. 30, 2026
Want to sell your Apple iPad 9th Gen?
Sell Similar on Swappa
iPad 9th Gen Specs
| Capacity | 8686 mAh |
| Longevity | 9 hours |
| USB | Lightning |
| Resolution | 1620x2160 |
| Screen Size | 259 mm 10.2 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 174 mm 6.9 inches |
| Height | 251 mm 9.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 487 g 17.2 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...