Apple iPhone 13
- LAAP14491
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPhone 13
iPhone 13 – 256GB – Blue – 86% Battery Health – Good Condition
iPhone 13 (256GB) in Blue,
The phone is in good condition with light cosmetic wear consistent with everyday use. Screen has minor surface scratches that do not affect functionality or viewing experience. No cracks or major damage.
Battery health is 86%, holding charge well for daily use.
Device has been fully tested, factory reset, and removed from iCloud. Face ID, cameras, speakers, buttons, and connectivity all work as they should.
— no cables or accessories included. It will be securely packaged and shipped promptly.
Fair condition
- Noticeable wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
• Good condition overall
• Light surface scratches on the screen from normal use (not visible when screen is on)
• Minor wear on frame/edges
• No cracks on screen or back glass
• Camera lenses clean and clear
• All functions work 100%
Free Shipping
- Seller ships from Austin, TX
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Jan. 16, 2026
- Date Updated: Jan. 19, 2026
- Date Expires: Jan. 26, 2026
- Date Closed: Jan. 19, 2026
Want to sell your Apple iPhone 13?
Sell Similar on Swappa
iPhone 13 Specs
| Capacity | 3227 mAh |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1170x2532 |
| Screen Size | 154 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 457 ppi |
| 6.1" Super Retina XDR display | 460 ppi | |
| Size | 2.81in x 5.78in x 0.30in |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 147 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 174 g 6.1 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...