Apple iPhone 17 Pro Max
- LAAO30381
- Approved
- Sold
Apple iPhone 17 Pro Max
iPhone 17 Pro Max – 256GB – Orange – Unlocked – Excellent – 100% Battery
Selling my iPhone 17 Pro Max (256GB, Orange) in excellent condition.
• Factory unlocked (works on all major carriers)
• Clean IMEI
• 100% battery health
• No cracks or damage
• Very light, minimal signs of use only
• Always used with a case
• iCloud removed and device will be reset before shipping
Includes:
• Original Apple box
• Original charging cable
• iPhone 17 Pro Max
Ships within 1 business day with tracking and careful packaging. Happy to answer any questions.
Carrier
Unlocked
Storage
256 GB
Color
Orange
Payment
PayPal (Swappa standard)
Shipping
USPS - Tracked and insured
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Long Beach, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Jan. 15, 2026
- Date Updated: Jan. 21, 2026
- Date Expires: Jan. 25, 2026
- Date Closed: Jan. 21, 2026
Want to sell your Apple iPhone 17 Pro Max?
Sell Similar on Swappa
iPhone 17 Pro Max Specs
| Longevity | 39 hours |
| USB | USB-C |
| Built-in rechargeable lithium-ion battery; video playback up to 39 hours; streamed video playback up to 35 hours | |
| Fast-charge capable: up to 50% in 20 minutes with 40W adapter or higher (USB-C) | |
| MagSafe wireless charging up to 25W; Qi2 wireless charging up to 25W | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 2868x1320 |
| Screen Size | 175 mm 6.9 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Super Retina XDR display; 6.9-inch (diagonal) all-screen OLED; ProMotion up to 120Hz | |
| Size | 163.4 x 78.0 x 8.75 mm |
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 163 mm 6.4 inches |
| Depth | 9 mm 0.3 inches |
| Weight | 233 g 8.2 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...