Apple iPhone 14 Pro
- LAAO07114
- Canceled
Apple iPhone 14 Pro
Beautiful Grey Iphone 14 Pro only 26 months old. Works great!!!
I broke my 13 and bought this the day the 15 was released because I had to fly to Europe, so it is only a little over 2 years old. Works great, selling because I changed carriers and they had a new phone at a good price.
Consumer Cellular
- Carrier compatible with Consumer Cellular
-
Compatible carriers:
- • Consumer Cellular
Battery Health
- 84% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
minor screen ware. Small crack on back near the camera. Does not affect the camera or phone in any way
Free Shipping
- Seller ships from Sonoma, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Jan. 14, 2026
- Date Updated: Jan. 29, 2026
- Date Expires: Feb. 22, 2026
- Date Closed: Jan. 29, 2026
Want to sell your Apple iPhone 14 Pro?
Sell Similar on Swappa
iPhone 14 Pro Specs
| Capacity | 3200 mAh |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1179x2556 |
| Screen Size | 156 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 461 ppi |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 148 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 206 g 7.3 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...