Apple iPad Pro 11" 3rd Gen 2021
$433
- LAAM78106
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPad Pro 11" 3rd Gen 2021
Good
--%
Battery Health
128GB
Silver
Wi-Fi
iPad Pro 11” 3rd Generation 128GB WiFi
Listed Is A Lightly Used iPad Pro 11” 3rd Generation 128GB WiFi. 100% Functional & Works Great! Battery Tested At Apple Battery Health 95% iPad Only
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Couple Light Signs Of Usage
Ships from
Medinah, IL
5.0 of 5.0 stars,
21 ratings
Free Shipping
- Seller ships from Medinah, IL
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Jan. 13, 2026
- Date Updated: Feb. 12, 2026
- Date Expires: Feb. 21, 2026
- Date Closed: Feb. 12, 2026
Want to sell your Apple iPad Pro 11" 3rd Gen 2021?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 11" 3rd Gen 2021 Specs
Battery and Charging
| Capacity | 7540 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
Screen and Display
| Resolution | 1668x2388 |
| Screen Size | 279 mm 11.0 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
Size and Weight
| Width | 179 mm 7.0 inches |
| Height | 248 mm 9.8 inches |
| Depth | 6 mm 0.2 inches |
| Weight | 466 g 16.4 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...