Apple iPad 5th Gen
- LAAK55428
- Approved
- Low Price
- Canceled
Apple iPad 5th Gen
Great condition, willing to take other offers
I’ve got an old 5th gen iPad I’m selling. Always had it in a case, but it has a small scuff in the lower left corner (see pic). Otherwise it’s in great condition.
Willing to take best offers on it. No charging block or cord available.
Can ship immediately.
Let me know if you have questions or want more pics, etc
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Scuff mark on lower left corner. Very small scratch lower left corner as well, but it’s in the black area and not the viewable screen.
Free Shipping
- Seller ships from Minneapolis, MN
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Jan. 11, 2026
- Date Updated: Jan. 16, 2026
- Date Expires: Jan. 21, 2026
- Date Closed: Jan. 16, 2026
Want to sell your Apple iPad 5th Gen?
Sell Similar on Swappa
iPad 5th Gen Specs
| Capacity | 8827 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | Lightning |
| Resolution | 1536x2048 |
| Screen Size | 246 mm 9.7 inches |
| Pixels Per Inch | 264 ppi |
| Width | 170 mm 6.7 inches |
| Height | 240 mm 9.5 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 478 g 16.9 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...