Apple iPhone 16e
- LAAI61135
- Approved
- Featured
- Sold
Apple iPhone 16e
➡ 16E 128 US Flex policy📱 100% 🔋 ✅ WITH USB-C 🚚 FREE 2 DAY EXPRESS SHIPPING 📦 5 ⭐️ SELLER
MINT CONDITION basically new, never repaired or dropped. Photos are of actual device.
🔋 100%
✳️ 26.1 IOS
✳️ 128gb
US reseller flex policy, locks to first carrier it is activated with read more-->https://swappa.com/faq/answer/us-reseller-flex-policy?gad_source=1&gad_campaignid=21795093769&gbraid=0AAAAADr1a5e37e9zgTSDqrcU-2dU48bjb&gclid=CjwKCAiA64LLBhBhEiwA-Pxgu0G_kzXkd2tEzj7YeO5r_3yAJw5rTbJ6i9WvHMFpLbakux3CAcilnRoCP8wQAvD_BwE
Works perfect and will be shipped with new Apple Original usb-c cable
💲Price is firm ‼️
📦 Order will be shipped same or next day with FEDEX EXPRESS 🚚
‼️ Buyers with freight forwarder addresses are welcome to purchase, no need to ask‼️
‼️USA CONFIRMED SENDER AND PAYPAL ADDRESSES ONLY‼️
T-Mobile
- Carrier compatible with T-Mobile
-
Compatible carriers:
- • T-Mobile
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Portland, OR
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Jan. 9, 2026
- Date Updated: Jan. 21, 2026
- Date Expires: Jan. 30, 2026
- Date Closed: Jan. 21, 2026
Want to sell your Apple iPhone 16e?
Sell Similar on Swappa
iPhone 16e Specs
| Longevity | 26 hours |
| USB | USB-C |
| Built-in rechargeable lithium-ion battery; up to 26 hours video playback; Qi wireless charging | |
| Fast-charge capable: up to 50% in 30 minutes with 20W adapter or higher (sold separately) | |
| Wireless charging (Qi) | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 2532x1170 |
| Screen Size | 155 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| 6.1-inch Super Retina XDR (OLED), 2532x1170 at 460 ppi | |
| Size | 146.7 x 71.5 x 7.8 mm |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 147 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 167 g 5.9 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...