Apple iPhone 17
- LAAI09691
- Approved
- Sold
Apple iPhone 17
Unlocked. Open box, but essentially new.
This is an open box but essentially new 256 GB iPhone 17 in Mist Blue.
The box was opened to activate the device, but the device is otherwise unused and has been factory reset. The factory protective cover is still on the screen. The device was only handled with gloves. The original box is included, as are all the original contents (USB cable, etc.), which are new and untouched. There is some adhesive residue on the right side of the box from where a warehouse sticker was removed.
This was originally an AT&T device, but has been paid off and carrier unlocked.
Since the device has been unused, battery health is at 100% and the cycle count is 0.
The Apple warranty expires on November 29, 2026.
Shipping is free via USPS or UPS. A signature will be required upon delivery.
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Tucson, AZ
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Jan. 8, 2026
- Date Updated: Jan. 11, 2026
- Date Expires: Jan. 18, 2026
- Date Closed: Jan. 11, 2026
Want to sell your Apple iPhone 17?
Sell Similar on Swappa
iPhone 17 Specs
| Longevity | 30 hours |
| USB | USB-C |
| Built-in rechargeable lithium-ion battery; video playback up to 30 hours; streamed video playback up to 27 hours | |
| Fast charge: up to 50% in 20 minutes with 40W USB-C adapter or higher (sold separately) | |
| MagSafe wireless charging up to 25W; Qi2 wireless charging up to 25W | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 2622x1206 |
| Screen Size | 160 mm 6.3 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| 6.3-inch Super Retina XDR OLED display with ProMotion up to 120Hz; 2622x1206 at 460 ppi | |
| Size | 149.6 x 71.5 x 7.95 mm |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 150 mm 5.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 177 g 6.2 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...