Apple iPhone 15
$490
- LAAG95792
- Approved
- Sold
Apple iPhone 15
Mint
92%
Battery Health
128GB
Black
Unlocked Non-US
A3090
iPhone 15 Black 128GB unlocked, with SIM Card slot
- original bought from Apple
- fully unlocked, with SIM Card slot, works on all networks in US and EU (no mmWave)
- from day 1, always in case and with a screen protector
- light usage, battery health at 92%
- comes with screen protector and free case (included)
- Why Selling? upgraded to iPhone 17
Unlocked Non-US
- Carrier compatible with Unlocked Non-US
-
Compatible carriers:
- • Unlocked Non-US
Battery Health
- 92% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Ships from
Jersey City, NJ
5.0 of 5.0 stars,
1 rating
Free Shipping
- Seller ships from Jersey City, NJ
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Jan. 6, 2026
- Date Updated: Jan. 22, 2026
- Date Expires: Feb. 14, 2026
- Date Closed: Jan. 22, 2026
Want to sell your Apple iPhone 15?
Sell Similar on Swappa
iPhone 15 Specs
Battery and Charging
| Capacity | 3274 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, MagSafe | |
Screen and Display
| Resolution | 1179x2556 |
| Screen Size | 156 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 461 ppi |
Size and Weight
| Width | 71 mm 2.8 inches |
| Height | 147 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 187 g 6.6 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...