Apple iPhone 13 Pro
- LAAE15460
- Approved
- Low Price
- Expired
Apple iPhone 13 Pro
iPhone 13 Pro - With Accessories
No repairs made. Screen is intact and screen protector intact and installed. Battery health at 80%. 256 GB of storage. No scratches, dents or cracks. Cameras work and are not scratched. DBrand Grip case and tear down skin included. Charger Included. Fully re-set and unlocked. Originally activated with AT&T. Back glass has no damage or scratches.
Battery Health
- 80% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
No cracks, no scratches. Bought the phone the day it came out and has been in a case with a screen protector 100% of the time. Normal tiny scratches and dings but no noticeable damage.
Free Shipping
- Seller ships from Oxford, MA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Jan. 5, 2026
- Date Updated: Feb. 13, 2026
- Date Expires: Feb. 12, 2026
- Date Closed: Feb. 13, 2026
Want to sell your Apple iPhone 13 Pro?
Sell Similar on Swappa
iPhone 13 Pro Specs
| Capacity | 3095 mAh |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1170x2532 |
| Screen Size | 155 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 457 ppi |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 147 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 203 g 7.2 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...