Apple iPad Mini 6th Gen
- LAAD59305
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPad Mini 6th Gen
96% Battery Health with Box, and Charging Cable.
The iPad is perfectly functional.
This iPad is in very good condition with light scratches on front glass.
The back is in nearly mint condition.
No dead pixel or bright spot on display.
Battery Health was reported at 96% Charging Capacity.
The iPad is currently on iOS 26.2.
Listing will come with Box, and USB-C Charging Cable.
Shipping to the confirmed address in the US only.
Order cancellations are subject up to a 5% Non-refundable PayPal Fee.
Returns are subject to 15% restocking fee plus initial shipping cost.
Will ship from 100% Smoke Free Facility.
ALL PRICES ARE FIXED PLEASE DO NOT NEGOTIATE
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
96% Battery Health with Box, and Charging Cable.
Free Shipping
- Seller ships from Annapolis, MD
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Jan. 4, 2026
- Date Updated: Jan. 7, 2026
- Date Expires: Jan. 14, 2026
- Date Closed: Jan. 7, 2026
Want to sell your Apple iPad Mini 6th Gen?
Sell Similar on Swappa
iPad Mini 6th Gen Specs
| Capacity | 5034 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 1488x2266 |
| Screen Size | 210 mm 8.3 inches |
| Pixels Per Inch | 327 ppi |
| Width | 135 mm 5.3 inches |
| Height | 195 mm 7.7 inches |
| Depth | 6 mm 0.3 inches |
| Weight | 293 g 10.3 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...