Apple iPhone 14 Pro
$414
- LAAC90688
- Approved
- Low Price
- Expired
Apple iPhone 14 Pro
Fair
74%
Battery Health
128GB
Purple
Verizon
A2650
iPhone 14 Pro fair condition
Former daily driver. Sone wear and tear but screen is in good shape. Cones with charging cord and box.
Battery Health
- 74% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Fair condition
- Noticeable wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Some wear and tear from daily driver use.
Ships from
Glendale, AZ
5.0 of 5.0 stars,
26 ratings
Free Shipping
- Seller ships from Glendale, AZ
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Jan. 3, 2026
- Date Updated: March 13, 2026
- Date Expires: March 12, 2026
- Date Closed: March 13, 2026
Want to sell your Apple iPhone 14 Pro?
Sell Similar on Swappa
iPhone 14 Pro Specs
Battery and Charging
| Capacity | 3200 mAh |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
Screen and Display
| Resolution | 1179x2556 |
| Screen Size | 156 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 461 ppi |
Size and Weight
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 148 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 206 g 7.3 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...