Apple iPhone 14 Pro Max
- LAAC25226
- Approved
- Featured
- Low Price
- Sold
Apple iPhone 14 Pro Max
Seller Listing Description
iPhone 14 Pro Max | 86% Battery Health | 128GB | T-Mobile/Metro-Pcs ONLY. Again T-MOBILE AND METRO-Pcs ONLY
T-Mobile
- Carrier compatible with T-Mobile
-
Compatible carriers:
- • T-Mobile
Battery Health
- 98% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
The device is 100% fully functional. Good condition indicates the device shows some signs of wear but remains fully operational. THIS DEVICE IS ONLY FOR T-MOBILE AND METRO-PCS ONLY
Condition Overview:
Screen: 8/10 – Good condition Back glass: 10/10 – Excellent condition
Body: 9/10 – Excellent condition, light wear
Battery, TrueDepth Camera, LogicBoard assembly Has been replaced by official apple store ALL Genuine.
Know What You Buy: Actual photos of phone
Free Shipping
- Seller ships from Cape Coral, FL
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Jan. 2, 2026
- Date Updated: Jan. 4, 2026
- Date Expires: Jan. 12, 2026
- Date Closed: Jan. 4, 2026
Want to sell your Apple iPhone 14 Pro Max?
Sell Similar on Swappa
iPhone 14 Pro Max Specs
| Capacity | 4323 mAh |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1290x2796 |
| Screen Size | 170 mm 6.7 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 161 mm 6.3 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 240 g 8.5 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...