Apple iPad 9th Gen
- LAAC20926
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPad 9th Gen
iPad 9th - 64GB - Cellular unlocked - Same day shipping
*Same day shipping when you place an order before 3:30PM PST from Monday to Saturday!
*The device has been fully tested
*Includes Charging cable (see picture)
*30 Days Warranty for Manufacturer Defects. Any Damage Caused by the user is not covered by our warranty but repaired or replaced at a discount.
*All Purchases over $750 require signature to ensure you get your item
*Please make sure your shipping address matches with your PayPal address otherwise the order will be canceled and you will be charged 2% of the order's total amount.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Very Good condition overall, light signs of use with minimal unnoticeable scratches and/or dents on frame. Fully inspected and fully functional. Please see pictures for better details.
Free Shipping
- Seller ships from Westminster, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Jan. 3, 2026
- Date Updated: Jan. 4, 2026
- Date Expires: Jan. 13, 2026
- Date Closed: Jan. 4, 2026
Want to sell your Apple iPad 9th Gen?
Sell Similar on Swappa
iPad 9th Gen Specs
| Capacity | 8686 mAh |
| Longevity | 9 hours |
| USB | Lightning |
| Resolution | 1620x2160 |
| Screen Size | 259 mm 10.2 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 174 mm 6.9 inches |
| Height | 251 mm 9.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 487 g 17.2 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...