Apple iPhone 16
- LAAB74792
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPhone 16
T-Mobile/Metro-Pcs Only, Mint condition, 100% battery health
Carrier Lock: This phone is locked to T-Mobile / Metro by T-Mobile only.
IMEI Status: Clean IMEI.
This device will work only on the carriers listed above. Please confirm compatibility before purchasing.
Customer Support:
I’m available Monday–Friday, 7:00 AM – 8:00 PM (Eastern Time).
During business hours, you can expect a response within 1–2 hours.
If you experience any issue, please contact me before leaving feedback—I’m committed to resolving all concerns quickly and fairly.
T-Mobile
- Carrier compatible with T-Mobile
-
Compatible carriers:
- • T-Mobile
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Cape Coral, FL
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Jan. 1, 2026
- Date Updated: Jan. 2, 2026
- Date Expires: Jan. 11, 2026
- Date Closed: Jan. 2, 2026
Want to sell your Apple iPhone 16?
Sell Similar on Swappa
iPhone 16 Specs
| Capacity | 3561 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1179x2556 |
| Screen Size | 156 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 461 ppi |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 148 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 170 g 6.0 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...