Apple iPhone 16 Pro Max
- LAAB50233
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPhone 16 Pro Max
PRICED FOR AN EXPEDITED SALE!
PRICED FOR AN EXPEDITED SALE!
Phone was originally on AT&T. But I unlocked it on day one (paid in full) and had dual eSIMS activated AT&T + VERIZON. In other words, there are no SIM restrictions = UNLOCKED.
Case and screen protector installed in APPLE STORE at purchase time. It is therefore virtually in mint condition. The current screen protector was slightly chipped so it has been removed for picture presentation purposes. But I received a brand new replacement screen protector via the BELKIN manufacturer warranty. I vill include the new screen protector still in its original packaging. The case is also included as it will not fit my new iPhone.
Battery Health
- 93% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Beverly Hills, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Jan. 2, 2026
- Date Updated: Jan. 7, 2026
- Date Expires: Jan. 12, 2026
- Date Closed: Jan. 7, 2026
Want to sell your Apple iPhone 16 Pro Max?
Sell Similar on Swappa
iPhone 16 Pro Max Specs
| Capacity | 4685 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1320x2868 |
| Screen Size | 174 mm 6.9 inches |
| Pixels Per Inch | 458 ppi |
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 163 mm 6.4 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 227 g 8.0 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...