Apple iPhone 16e
- LAAA75759
- Approved
- Canceled
Apple iPhone 16e
Apple iPhone 16e Unlocked • 128 GB • Black • Mint
Condition: Mint
Storage: 128 GB
Color: Black
Carrier: Unlocked
Battery Health: 100%
Battery Cycle Count: 47
Warranty: Apple manufacturer warranty active
IMEI: Clean
Description:
Selling a like new iPhone 16e purchased directly from the Apple Store. The phone is in pristine condition with no scratches or cracks and was barely used. It is fully unlocked, has a clean IMEI, and is still under Apple’s manufacturer warranty. Battery health is 100% with only 47 charge cycles. Ready to activate on any compatible carrier.
What’s included:
• iPhone 16e & Charging Cable
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
This phone has no scratches its mint condition
Free Shipping
- Seller ships from Cary, NC
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Jan. 1, 2026
- Date Updated: Jan. 3, 2026
- Date Expires: Jan. 11, 2026
- Date Closed: Jan. 3, 2026
Want to sell your Apple iPhone 16e?
Sell Similar on Swappa
iPhone 16e Specs
| Longevity | 26 hours |
| USB | USB-C |
| Built-in rechargeable lithium-ion battery; up to 26 hours video playback; Qi wireless charging | |
| Fast-charge capable: up to 50% in 30 minutes with 20W adapter or higher (sold separately) | |
| Wireless charging (Qi) | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 2532x1170 |
| Screen Size | 155 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| 6.1-inch Super Retina XDR (OLED), 2532x1170 at 460 ppi | |
| Size | 146.7 x 71.5 x 7.8 mm |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 147 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 167 g 5.9 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...