Apple iPad Pro 12.9" (2nd Gen)
$169
- LZNJ22762
- Approved
- Low Price
- Canceled
Apple iPad Pro 12.9" (2nd Gen)
Good condition
--%
Battery Health
64GB
Gold
Wi-Fi
Seller Listing Description
ipad
usb c lightning cable
no charger
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Normal use
Ships from
San Jose, CA
3.0 of 5.0 stars, 1 rating
Free Shipping
- Seller ships from San Jose, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 14, 2025
- Date Updated: Jan. 4, 2026
- Date Expires: Jan. 10, 2026
- Date Closed: Jan. 4, 2026
Want to sell your Apple iPad Pro 12.9" (2nd Gen)?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 12.9" (2nd Gen) Specs
Battery and Charging
| Capacity | 10870 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | Lightning |
Screen and Display
| Resolution | 2048x2732 |
| Screen Size | 328 mm 12.9 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
Size and Weight
| Width | 221 mm 8.7 inches |
| Height | 306 mm 12.0 inches |
| Depth | 7 mm 0.3 inches |
| Weight | 692 g 24.4 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...