Apple iPhone 16 Pro Max
$844
- LZNB46864
- Approved
- Featured
- Canceled
Apple iPhone 16 Pro Max
Mint
--%
Battery Health
256GB
Black
Verizon
A3084
Iphone 16 Pro Max-Excellent Condition-Includes Torras Case with Spigen Screen Protector Installed
Excellent condition, in a case with a screen protector since purchase. 256 GB-Black-Verizon (unlocked). Case and installed screen protector included.
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Ships from
Toledo, OH
5.0 of 5.0 stars,
6 ratings
Free Shipping
- Seller ships from Toledo, OH
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 6, 2025
- Date Updated: Dec. 11, 2025
- Date Expires: Dec. 16, 2025
- Date Closed: Dec. 11, 2025
Want to sell your Apple iPhone 16 Pro Max?
Sell Similar on Swappa
iPhone 16 Pro Max Specs
Battery and Charging
| Capacity | 4685 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, MagSafe | |
Screen and Display
| Resolution | 1320x2868 |
| Screen Size | 174 mm 6.9 inches |
| Pixels Per Inch | 458 ppi |
Size and Weight
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 163 mm 6.4 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 227 g 8.0 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...