Apple iPad Air 4th Gen
- LZLO59671
- Approved
- Sold
Apple iPad Air 4th Gen
iPad Air 4th Generation Mint Condition with Apple Pencil 2 and Magic Keyboard
I am selling an iPad Air 4th Gen in Mint Condition with the Apple Pencil 2 and Magic Keyboard accessories. Price is somewhat negotiable. The iPad will have the OS restored before shipping.
The iPad has been in a case since day 1 along with a screen protector. The iPad has never been dropped and has no scratches on the screen (only a few very faint scratches on the screen protector). Since it has been in a Speck folio case since day 1, the iPad has no scratches on the frame.
I am no longer in university and have no use for the iPad along with the Apple Pencil 2 and Magic Keyboard. I rarely used the Magic Keyboard as well since I was mainly using a Bluetooth mouse and keyboard.
I still have the original boxes for the iPad Air, Apple Pencil, and Magic Keyboard and will be shipping the items in the original boxes and charging accessories (no original box for the Speck folio case).
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from El Monte, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Oct. 28, 2025
- Date Updated: Oct. 28, 2025
- Date Expires: Nov. 7, 2025
- Date Closed: Oct. 28, 2025
Want to sell your Apple iPad Air 4th Gen?
Sell Similar on Swappa
iPad Air 4th Gen Specs
| Capacity | 7526 mAh |
| Longevity | 9 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 1640x2360 |
| Screen Size | 276 mm 10.9 inches |
| Pixels Per Inch | 264 ppi |
| Width | 179 mm 7.0 inches |
| Height | 248 mm 9.8 inches |
| Depth | 6 mm 0.2 inches |
| Weight | 460 g 16.2 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...