Apple iPhone 11
- LZKA68420
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPhone 11
UNLOCKED Red iPhone 11 (128 GB)
Unlocked device in MINT condition with 74% Battery Health, NO signs of wear and tear, and full functionality.
LIMITED EDITION device signified by the “(PRODUCT)RED" inscription on its back panel. Now discontinued, (PRODUCT)RED purchases from Apple contributed to the Global Fund to fight AIDS and to help fund critical health programs.
No repair history. Device is sold as pictured.
Note: Apple recommends a battery replacement once the Battery Health drops to 79% or below. Visit an Apple store or an Apple Authorized Service Provider for service.
IMPORTANT:
- Includes DEVICE ONLY, NO accessories.
- NOT SHIPPING outside of the U.S., to freight forwarding companies, or hotels.
- Shipping ONLY TO THE ADDRESS PROVIDED DURING CHECKOUT. Address changes WILL NOT be honored.
- If you purchase and attempt to either: (a) ship to a prohibited destination or (b) change the shipping address, your order WILL BE CANCELLED and a 7% fee will be DEDUCTED from the refund.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
- Compatible with Mint, our promotional partner
-
Compatible carriers:
- • AT&T
- • T-Mobile
- • Unlocked
- • Verizon
- • Mint Mobile
- • TextNow
- • US Cellular
- • Consumer Cellular
- • Cricket
- • Google Fi
- • Metro by T-Mobile
- • Net10
- • Reach Mobile
- • Red Pocket
- • Simple Mobile
- • Spectrum
- • Straight Talk
- • Ting
- • Total by Verizon
- • TracFone
- • US Mobile
- • Visible
- • Xfinity
Battery Health
- 74% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Silver Spring, MD
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Sept. 18, 2025
- Date Updated: Dec. 2, 2025
- Date Expires: Dec. 17, 2025
- Date Closed: Dec. 2, 2025
Want to sell your Apple iPhone 11?
Sell Similar on Swappa
iPhone 11 Specs
| Capacity | 3110 mAh |
| Longevity | 18 hours |
| USB | Lightning |
| Up to 50% charge in 30 minutes | |
| Qi | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 828x1792 |
| Screen Size | 155 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 324 ppi |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Liquid Retina HD display | 326 ppi | |
| Size | 2.98in x 5.94in x 0.33in |
| Width | 76 mm 3.0 inches |
| Height | 151 mm 5.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 194 g 6.8 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...