Samsung Galaxy S21 Plus 5G
$150
- LZDW09900
- Approved
- Low Price
- Expired
Samsung Galaxy S21 Plus 5G
Fair condition
--%
Battery Health
128GB
8GB
Violet
T-Mobile
SM-G996U
Good Unlocked Samsung Galaxy S21+ 128Gb 5G 7508
Condtion Good
Model G996U
Storage 128Gb
color violet
Original carrier T-Mobile
Locked Status Unlocked
Tested and fully functional
has pink shade
Bin#182
T-Mobile
- Carrier compatible with T-Mobile
- Compatible with Mint Mobile, our promotional partner
-
Compatible carriers:
- • T-Mobile
- • Mint Mobile
- • TextNow
Fair condition
- Noticeable wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
housing is clean
has pink shade
Ships from
Mesquite, TX
5.0 of 5.0 stars, 855 ratings
Trusted
Seller designated trusted by Swappa staff
Free Shipping
- Seller ships from Mesquite, TX
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: April 11, 2025
- Date Updated: June 12, 2025
- Date Expires: June 11, 2025
- Date Closed: June 12, 2025
Want to sell your Samsung Galaxy S21 Plus 5G?
Sell Similar on Swappa
Galaxy S21 Plus 5G Specs
Battery and Charging
| Capacity | 4800 mAh |
| Longevity | 15 hours |
| USB | USB-C |
| Qi, PMA | |
Screen and Display
| Resolution | 1080x2400 |
| Screen Size | 170 mm 6.7 inches |
| Pixels Per Inch | 393 ppi |
Size and Weight
| Width | 77 mm 3.0 inches |
| Height | 162 mm 6.4 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 200 g 7.1 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...