Google Pixel 8 Pro
$617
Login to Buy
- LZDV02669
- Approved
- Featured
Google Pixel 8 Pro
Mint condition
--%
Battery Health
128GB
12GB
Obsidian
Unlocked
GC3VE
Sub-6 5G
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
- Compatible with Mint Mobile, our promotional partner
-
Compatible carriers:
- • AT&T
- • T-Mobile
- • Unlocked
- • Verizon
- • Mint Mobile
- • TextNow
- • US Cellular
- • Consumer Cellular
- • Cricket
- • Google Fi
- • Metro by T-Mobile
- • Net10
- • Reach Mobile
- • Red Pocket
- • Simple Mobile
- • Spectrum
- • Straight Talk
- • Ting
- • Total by Verizon
- • TracFone
- • US Mobile
- • Visible
- • Xfinity
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Ships from
Owings Mills, MD
5.0 of 5.0 stars, 56 ratings
Enterprise
Enterprise seller, high quality, high volume
PayPal
Seller accepts payment via PayPal
Credit Cards
Seller accepts payment via credit card (Stripe)
Free Shipping
- Seller ships from Owings Mills, MD
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Seller Shipping Policy
Same-day shipping on business day orders placed before 3pm EST.
Free Express shipping within the Continental USA.
Our Warehouse is operational Monday to Friday.
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Seller Return Policy
RESTOCKING FEE FOR CANCELLED ORDERS:
A 7.5% restocking fee will apply to any cancelled orders, including those returned for reasons other than a device issue.
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Seller accepts credit cards via Stripe for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: April 10, 2025
- Date Updated: Aug. 31, 2025
Want to sell your Google Pixel 8 Pro?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
Pixel 8 Pro Specs
Battery and Charging
| Capacity | 5050 mAh |
| USB | USB-C |
| Non-removable Li-Ion; typical 5050 mAh (minimum 4950 mAh) | |
| Fast charging (USB-PD 3.0 PPS; up to ~50% in ~30 min with 30W USB-C charger) | |
| Fast wireless charging (Qi-certified); Battery Share | |
Screen and Display
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 1344x2992 |
| Screen Size | 170 mm 6.7 inches |
| Pixels Per Inch | 489 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| 6.7 in LTPO OLED (LTPO AMOLED), up to 120 Hz, HDR10+ | |
Size and Weight
| Size | 162.6 x 76.5 x 8.8 mm |
| Width | 77 mm 3.0 inches |
| Height | 163 mm 6.4 inches |
| Depth | 9 mm 0.4 inches |
| Weight | 213 g 7.5 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...