Apple iPad (8th Gen)
- LYMH71841
- Approved
- Sold
Apple iPad (8th Gen)
Unlocked Black iPad 8 128gb LTE Very Good Condition!!!
We have an Unlocked Black iPad 8 128gb LTE for sale in excellent condition!
This item is pre-owned and has received a 60+ point inspection from our technicians using an industry leading software.
This device will include a new NON OEM charger cable.
This model is factory unlocked for every carrier, and is fully compatible for both domestic and international use. Each carrier has a different activation procedure. Some will work as soon as you insert your SIM card while others require calling customer service to finalize the activation.
This item does NOT include a SIM Card, or ANY accessories other than the cable.
We will only ship to the registered Paypal address so please be sure to use the correct address while ordering.
Cancellations and refunds for domestic orders will be subject to a 3.49% +$0.49 fee (this is a fee charged by PayPal when the order is placed that is non-refundable). Refunds for international payments will be subject to a 5% fee.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Very good 8.75/10 condition!! The screen has extremely small scratches you that have to squint your eyes to find. Frame has no major wear either. Great shape!
Free Shipping
- Seller ships from Melbourne, FL
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Nov. 15, 2024
- Date Updated: Dec. 10, 2024
- Date Expires: Dec. 13, 2024
- Date Closed: Dec. 10, 2024
Want to sell your Apple iPad (8th Gen)?
Sell Similar on Swappa
iPad (8th Gen) Specs
| Capacity | 8686 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | Lightning |
| Resolution | 1620x2160 |
| Screen Size | 259 mm 10.2 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 174 mm 6.9 inches |
| Height | 251 mm 9.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 490 g 17.3 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...